Stories, Timea

Čo ma naučilo materstvo

bb40925ffa66437a0c51458f9bb4a78e kopie

Čo ma naučilo materstvo? Ako matka som silnejšia a odhodlanejšia

Keď sa to malé stvorenie narodí, nastáva obrovský zlom. Trpezlivosť už nie je iba slovo, je to čin. Láska, ktorú táto životná etapa prináša sme dovtedy nepoznali. Sú dni, kedy sa nepohneme z miesta, len striedame polohy na kojenie a snažíme sa nezaspať s dieťatkom v náručí. Trpezlivo čakáme, kým si odgrgne a keď zaspí, dokázali by sme sa na neho pozerať hodiny. Naše dni sú o prebaľovaní, hraní a kŕmení. Noci sú nekonečné, ale aj cez únavu dokážeme dieťatko s láskou nosiť alebo kolísať hodiny, len aby sme ho upokojili. Keď sa usmieva, naše srdcia plesajú a na ničom inom nezáleží.

Mama – slovíčko, ktoré znie tak dôverne a láskyplne. Je to jedno z prvých slov, ktoré zaznie z úst dieťatka a jeho význam chápe aj vtedy, ak význam iných slov ešte nepozná. Mama je predsa prvá istota, ktorú vo svojom živote má.

Vraví sa, že celý život hľadáme zmysel, s dieťatkom ho máme. Ja som vždy snívala o tom, že raz budem mama. Svoj sen som začala žiť jednu júlovú nedeľu, konkrétne 18.7.2021 o 3:45 v momente, kedy mi položili môjho syna Matthewa prvý krát na hruď. Nikdy na to nezabudnem.

Po 9tich mesiacoch tehotenstva a 12tich hodinách pôrodu bol zrazu medzi nami

Bolesť a únava šli stranou. Som si istá, že až v tomto momente nám s manželom naozaj došlo, aké to je, byť rodičmi. Zrazu nezáleží na ničom inom. Pomalinky spoznávate to malé stvorenie, ktoré už dávno bezpodmienečne milujete. 

bb3b99f3b328570671ae6498f1879dda 1

Materstvo pôrodom začína a dá sa k nemu prirovnať. Prináša veľa obetí, únavu, bolesť, strach, ale taktiež nekonečnú lásku a emócie, ktoré sme nikdy nezažili. Posúvame vlastné hranice a nachádzame v sebe silu, o ktorej sme nevedeli, že ju máme. Naše potreby idú, najmä v prvých rokoch života dieťatka, na vedľajšiu koľaj. Sú dni, kedy nezvládame nič viac, než byť mamami. Občas sme zúfalé, nahnevané a nevieme čo robiť. Chceme sa však naozaj zamerať na túto časť?

Stojím si za názorom, že materstvo je také, aké ho chceme vnímať

Ja si ho občas trochu idealizujem tým, že potláčam do úzadia všetko, čo je pre mňa náročné, ale je to cesta, ktorá mi vyhovuje. Radšej uvažujem nad tým, čo krásne do môjho života prinieslo. Je to totiž to všetko, čo mi chýbalo.

„Ako matka som silnejšia a odhodlanejšia.“

Našla som šťastie v maličkostiach, ktorými robí môj syn svet krajším a pozitívnejším miestom. Žijem pre momenty, kedy sa na mňa usmieva, objíma ma alebo vraví mama. V momentoch, kedy ho uspávam dlhšie než obyčajne a som veľmi unavená, myslím na to, že si s ním chcem užívať každú chvíľku, pretože jedného dňa už nebude potrebovať moje objatie na to, aby spokojne zaspal. Viem, že sa ani nenazdám a príde deň, kedy sa bude vedieť sám napapať, nebude potrebovať moju pomoc pri obliekaní a ja nebudem stredobodom jeho vesmíru. Dnes to ale nie je. Dnes si užívam, že to všetko môžem robiť.

Nič na svete by som nevymenila za pohľad na svojho syna a manžela. Keď vidím, ako sa Peter o Mattyho stará a ako si spolu vytvárajú nerozlučný vzťah, nemôžem byť šťastnejšia a vďačnejšia žena. Vďaka tomu, že mi Peter s Mattym pomáhal od začiatku, som ani počas šestonedelia neprestala pracovať. Keď sa na to pozerám spätne, možno to, že som s ním od malička naplno fungovala prispelo k tomu, že som sa s novou rolou zžila lepšie a Matthew je tak veľmi vnímavý a prispôsobivý. Je to láskavý, večne usmiaty a nebojácny chlapček, ktorý miluje nové miesta aj nových ľudí.

Vzťah medzi mnou a Petrom sa zmenil v tom, že momentov, kedy sme spolu sami je pochopiteľne málo, ale ak už sa nejaká príležitosť na čas vo dvojici naskytne, užívame si to o to viac.

Na otázku, ako sa zmenil Váš život s narodením dieťatka ste mi odpovedali na Instagrame aj vy

Sledovateľka Karin sa v materstve našla:

 „Timi, život sa stal dokonalým! V mojom synčekovi mám všetko, čo mi predtým chýbalo.“

Nikol zas vyzdvihla, aký vplyv má narodenie dieťatka na jej partnerský vzťah:

„Zmenil sa náš partnerský vzťah a vzájomný rešpekt. Oboch nás to neskutočne posunulo.“

Maminka Barbora sa s nami úprimne podelila o svoju skúsenosť:

„Predtým som deti nechcela a nemala k nim žiadny vzťah. Malý bol náhoda. Mala som silnú popôrodnú depresiu, ale asi po roku a pol prišla zmena. S nikým iným si tak nerozumiem ako s deťmi. Našla som sa v tom a brala by som aj ďalšie.“

Nech som si otvorila akúkoľvek správu s Vašimi odpoveďami, ich obsah sa opakoval. Všetky vnímame materstvo s obrovským rešpektom, láskou a vďakou. Je krásne s akou silou my ženy dokážeme prekonávať všetky situácie a byť našim deťom oporou aj v momentoch, kedy ju sami potrebujeme.

Pri tejto príležitosti by som rada poďakovala svojej mame

Veľa krát som brala to, aká je úžasná a obetavá ako samozrejmosť. Dnes vidím všetko, čo pre mňa robí ako veľké gestá plné lásky, porozumenia, oddanosti, trpezlivosti a starostlivosti. Vzdávať úctu matkám a materstvu by sme preto mali každý deň.

bb3dcc11ba14415277fdcb5b84aa9436

Druhú májovú nedeľu máme špeciálnu príležitosť v podobe Dňa matiek, kedy môžeme naše maminky potešiť milým gestom alebo našou prítomnosťou. Ak by ste si nevedeli čo vymyslieť, spravila som pre Vás na svojom Instagrame anketu a na záver uvádzam 3 najčastejšie odpovede na otázku, čo by maminkám spravilo ku Dňu matiek radosť. Aj na TIMME nájdete v ponuke produkty, ktoré urobia radosť každej žene.

  1. Spoločný rodinný deň.
  2. Kvetinka od srdca alebo obrázok nakreslený z lásky. Slová ľúbime Ťa.
  3. Deň pre seba – masáž , wellness, oddych.
bb449a5bbd469a0760ceb892bfd0fb29

Dúfam, že Vás môj prvý blogový článok bavil. Prajem všetkým maminkám, nech je ich deň plný lásky, oddychu a úniku od stereotypu! 🙂

S láskou

Tímea

Comments

There are no comments yet.

Napíš komentár