CBD

Endokanabinoidný systém

timme cbd endakanabinoidni system

Staroindické ajurvédske a tradičné čínske lekárske texty odporúčali konope na liečbu rôznych chorôb. K vedeckému vysvetleniu účinkov konope však prišlo až pomerne nedávno. V  osemdesiatych rokoch minulého storočia, začali vedci zisťovať, ako extrakty z konope pôsobia na ľudský organizmus.

V roku 1988 vynašli vedci na lekárskej fakulte na Saint-Louis University neuroreceptorové miesta v mozgu, ktoré reagujú na zlúčeniny konope. Vedci ich pomenovali „kanabinoidné receptory“. Neskôr vedci zistili, že kanabinoidné receptory sú najpočetnejším typom neuroreceptorov v mozgu.

Endokanobinoidný systém v ľudskom tele

Predchádzajúci obrázok detailnejšie poukazuje na rozloženie receptorv endokanabinoidného systmému v ľudskom tele:

 • CB1: receptory sú sústredené v mozgu, centrálnej nervovej sústave, ale sú prítomné aj v niektorých nervoch a orgánoch
 • CB2: receptory sú väčšinou v periférnych orgánoch, najmä v bunkách asociovaných imunitným systémom
 • TRPV1: receptory sú koncentrované v krvi, kostiach, dreni, jazyku, obličkách, pečeni, žalúdku vaječníkoch
 • TRPV2: receptory sú koncentrované v koži, svaloch, obličkách, žalúdku a pľúcach
 • GPR18: receptory sa nachádzajú predovšetkým v kostnej dreni, slezinách a lymfatických uzlinách a v menšej miere sú v semenníkoch
 • GPR55: receptory sa nachádzajú v kostiach, mozgu (prevažne mozoček), tenkom čreve-lačníku  ( jejunum) a bedrovníku (ileum)
 • GPR119: receptory sa nachádzajú v malom množstve prevažne v pankrease a črevnom trakte

Vedci vynašli CB1 receptory. O dva roky neskôr sa kódovali sekvencie DNA pre kanabinoidné  receptory, pričom objavili druhý typ kanabinoidných receptorov, CB2. Tieto receptory CB2 existujú v celom imunitnom a periférnom nervovom systéme (orgány ako slezina a mandle sú bohaté na receptory CB2).

Pôvodné kanabinoidné receptory sa dnes nazývajú receptory CB1. Ľudská pokožka obsahuje receptory CB1 aj CB2, vďaka čomu sú konopné prípravky účinné pri lokalizovaných bolestiach a chorobných stavoch pokožky.

S pojmom „endokanabinoidný systém“ sa stretávame od roku 1992, kedy Dr. Allyn Howlett a Dr. William Devane objavili prvý endokanabinoid, N-arachidonoyletanolamín. Lekári nazvali  zlúčeninu „anandamid“ podľa sanskrtského slova „ananda“, čo znamená „blaženosť“. V našom slovníku by bolo jeho synonymom ešte radosť, či potešenie.

Po objavení niekoľkých ďalších kanabinoidov vedci začali tušiť, že existuje unikátny systém, ktorý pomáha regulovať širokú škálu funkcií tela, vrátane:

 • spánkového cyklu
 • imunitných funkcií
 • metabolizmu a chuti do jedla
 • reprodukčných funkcií
 • regulácií nálady
 • bolesti
 • pamäte

Lekári túto sieť receptorov nazvali „endokanabinoidný systém“.

Zatiaľ čo v ľudskom tele existuje mnoho kanabinoidných receptorov, dva najznámejšie sú kanabinoidný receptor 1 (CB1), ktorý je významnejší pre centrálny nervový systém, a kanabinoidný receptor 2 (CB2), ktorý sa uplatňuje pri imunitnom systéme.

Všetky tieto informácie nás vedú k zamysleniu sa nad možnosťami, ktoré nám vedomosť o  existencii endokanabinoidnej sústavy v ľudskom tele ponúka ako aj o jej využití. Vedci po celom svete pokračujú vo výskumoch. Budúcnoť iste ukáže, aký je potenciál získaných poznatkov, ale to sa neudeje bez ich vytrvalej práce v laboratóriách, na predklinických a klinických štúdách.

Všetko však nasvädčuje tomu, že ľudstvo má na dosah ďalšie možnosti pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí a v boji so stresom, ktorý je bohužiaľ súčasťou dnešnej uponáhľanej doby. Stres ovplyvňuje našu psychiku a tá následne vplýva na naše somatické zdravie.  My však môžeme okrem prevencie, ktorá je viac ako potrebná, siahať nielen po medikamentóznych riešeniach,  ale aj iných riešeniach.

Comments

There are no comments yet.

Napíš komentár